Faik ÇELİK

1953 yılında Ankara’nın Polatlı ilçesinde doğdu. İlkokulu bitirdikten ve ailesi ile Bursa’ya taşındıktan sonra 14 yaşında iken komşuları kalıpçı ustası Ali Kunter’in atölyesine çırak olarak girdi. Kalıpçılığın otomotiv sanayisi geliştikçe önem kazanacağını düşünen Çelik, 1976’da ilk iş yerini 30 metrekarelik bir atölyede torna kalıp üzerine açtı. 1977’de Beyçelik şirketini kurdu.

Kalıpçılıktan gelen temel bilgisi üzerine yeni yatırımlar gerçekleştirerek 1996 yılında panel radyatör üretimi işine giriş yaparak Çelikpan’ı kurdu. Günümüzde bu şirket Warmhaus markası ile panel radyatör, kombi ve kazan üretimi gerçekleştiriyor.

1998 yılında otomotiv sanayi için parça üretimi yapmak üzere İtalyanlar ile ilk yabancı ortaklık olan Emarc Çelik şirketini kurdu. Bu şirket daha sonra ortaklık yapısının değişimi ile faaliyetlerine Çelikform Gestamp Otomotiv olarak devam etti.

2000’li yılların başında yönetimi ailenin ikinci kuşak temsilcisi olan oğlu Baran Çelik’e bıraktı.

Kurumsallaşmayla beraber tüm şirketler 2006 yılında Beyçelik Holding (eski unvanı ile Faik Çelik Holding) çatısı altında toplandı.

Otomotiv sektöründe dünya devi olan İspanyol Gestamp firması ile 2007 yılında gerçekleşen ortaklık sonucunda Beyçelik Gestamp şirketi kuruldu. Otomotiv yan sanayi metal sektöründe kalıp, teçhizat ve komponent tasarım geliştirme ve imalatı yapan Beyçelik Gestamp bugün  dünyanın en büyük OEM’leri ile çalışıyor.

https://www.high-endrolex.com/50

Ortak oldukları Gestamp Grubu ile beraber enerji alanında da yatırımlar gerçekleştirildi. Rüzgar enerjisinden elektrik üreten Beyçelik Gestamp Yenilenebilir Enerji ile rüzgar türbini kule üretimi yapan Gesbey şirketleri kuruldu.

Bugün Beyçelik Holding Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevini sürdüren Faik Çelik, ailenin ikinci kuşak temsilcisi çocukları Baran Çelik, Bahar Çelik Güzeldağ ve Cihan Çelik ile birlikte bünyesinde 21 şirket ve 5 bine yakın çalışanın bulunduğu Beyçelik Holding’in yönetimini gerçekleştiriyor.

Faik Çelik, çeşitli sivil toplum kuruluşlarında da aktif şekilde görev alıyor. Bursa Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri ve İş Adamları Derneği’nde(BOSİAD) Haysiyet Divan Başkanı görevini yürütüyor. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası(BTSO) Meclis Üyeliği, Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı(TÖSYÖV) ve Bursa Emniyet Spor Klubü Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev alıyor.

Bunun yanı sıra; yaşadığı topluma katkı sağlamak amacıyla eğitim alanında da pek çok değerli girişimde bulunan Faik Çelik, Faik Çelik Kız Meslek Lisesi’ni ardından aynı okula seminer ve spor salonunun yapımını gerçekleştirdi. Uludağ Üniversitesi bünyesinde Faik Çelik Otomotiv Mühendisliği Bölümü kuruldu. Eğitime yaptığı katkılardan ötürü 2008 yılında TBMM Üstün Hizmet Ödülü’ne ve 2009 yılında Uludağ Üniversitesi Onur Doktoru unvanına layık görülen Faik Çelik, evli ve 3 çocuk babasıdır.

FAİK ÇELİK

Beyçelik Holding Yönetim Kurulu Başkanı

  Bursa Emniyet Spor Kulübü

  Üyelerine ve sporcularına çeşitli sporları yaptırma olanağı sağlamak, karşılıklı sevgi ve saygıyı yerleştirmek, ruhsal ve bedensel olarak sağlam yetişmelerine katkıda bulunmak ve boş zamanlarını değerlendirmek için Atıcılık, Futbol, Kayak, Taekwando, Tenis, Yüzme, Boks, Voleybol, Masa Tenisi , Bisiklet ve diğer spor dallarında faaliyetlerde bulunmak ve bu amacı gerçekleştirmek için;

  ADRES

  Ahmetpaşa Mah. Fevzi Çakmak Cad. Beyhan İşhanı No:69 K:7 / 712
  Osmangazi / BURSA

  TELEFON

  0224 253 27 28

  EMAIL

  info@bursaemniyetsporkulubu.com